Freelancer czy tłumacz przysięgły?

W dobie Internetu nietrudno jest szybko znaleźć kogoś, kto przetłumaczy za nas dokumenty lub tekst z języka obcego czy na język obcy. Jednak szukając ofert tłumaczy możemy natrafić zarówno na tanie propozycje od freelancerów, nie mogących się poszczycić ukończeniem studiów lingwistycznych, jak i ogłoszenia od profesjonalnych tłumaczy przysięgłych. Czy warto kierować się tylko ceną usługi?

Zachowajmy rozsądek

To wszystko zależy od tego, jaki dokument będziemy tłumaczyć. Jeśli będzie to pismo urzędowe lub inna istotna rzecz, nie warto oszczędzać na dobrym tłumaczu. Niefachowe tłumaczenie może przysporzyć nam problemów, lepiej zlecić je profesjonalistom. Czy zatem pomoc freelancerów ma sens? Tak – wtedy gdy zależy nam na niskiej cenie tłumaczenia, a niekoniecznie na jego rzetelności. A dokładnie wtedy, gdy mamy pewność, że ewentualne błędy w tłumaczeniu nie będą miały dla nas żadnych większych konsekwencji. Na obsługę profesjonalnego tłumacza lepiej zdecydować się również wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu poufności. Wybierając usługi freelancera, z którym wcześniej nie współpracowaliśmy, ryzykujemy wyciek naszych danych, a do tego mamy małe prawdopodobieństwo, że uda nam się dochodzić swoich praw.

Stała współpraca

Jeśli wiemy, że będziemy potrzebować kogoś do stałej współpracy, lepszym wyborem będzie tłumacz przysięgły. Nawiązując kontakt z profesjonalistą z doświadczeniem możemy zyskać wspaniałego partnera biznesowego, który doradzi nam pomysły, na które sami byśmy nie wpadli. Przy stałej współpracy musimy mieć pewność, że osoba która wykonuje dla nas tłumaczenia, będzie popełniała minimum błędów, a zlecenia będą oddawane zawsze na czas. Gdy zdecydujemy się na stałą współpracę z danym tłumaczem, możemy liczyć też na to, że ceny za kolejne zlecenia będą zawierały rabaty, więc koszt tłumaczeń wcale nie będzie dużo wyższy, niż przy korzystaniu z usług freelancera. Pamiętajmy, że niektóre dokumenty wymagają tłumaczenia przysięgłego i wtedy nie mamy wyboru, jak tylko skorzystać z usług profesjonalisty.